Днес много земеделски стопанства, включително у нас, са решили проблема с ограждането на пасищата, посредством електрически огради. Електропастирите, както са още познати, представляват многокомпонентна система с изключителна ефективност и пълна безопасност при правилно изграждане. Електрическите оградни съоръжения са все още малко познати у нас, затова ще ви ги представим в максимално опростена от терминолгия форма.
История и приложение
Противно на всеобщото мнение, електрическата ограда не е нова разработка. Нейният прототип е на малко повече от 100 години, като съвременните варианти са съставени от много по-трайни и с добра електропроводимост компоненти. Животновъдите са първите, започнали да използват електропастири като начин да задържат добитъка си в определен заграден периметър, но без да бъдат наранени от ограждащия материал.До този момент бодливата тел е била най-често използваният вид заграждение при отглеждане на едър и дребен добитък. Тя обаче се е доказала многократно като неподходящ вариант, поради тежките наранявания, причинени от нея на животните при допир и оплитане. С изобретяване на слаботоковите електрически огради, фермерите започват масово да ги поставят на мястото на бодливата тел.
Електропастирът е създаден в Нова Зеландия от изобретателя ентусиаст Уилям Галахър. Неговата оригинална разработка не би била приложима днес, поради някои дефекти на структурата на системата. Да, тя ще изпълни предназначението си да предотвратява излизането на добитъка извън пасището, но сигналите, с които работи оградата биха могли да смущават радиостанции, Wi-Fi и телевизионни приемници.
Когато подобни смущения се появят, обикновено се касае за проблем в оградата, находящ на около 1500 метра от мястото на нарушенията в прихващането. След обстоен оглед на заграждението, обикновено се открива волтова дъга или искра в захранващия модул. За да се избегнат подобни повреди, е желателно да се използват единствено фабрично окомплектовани с електропастира ел аксесоари – кабели, конектори, заземяване и т.н. Цялостни решения за ограждане от този тип у нас предлага фирма EuroAgro.
Специфични изисквания
За разлика от оградите от бодлива тел, електрическите огради изискват постоянна поддръжка. Електропроводимостта се проверява периодично, защото всяко прекъсване на подаваните електрически импулси обезсмисля изграждането на оградата. Тестват се множество параметри, включително се проверява за наличие на късо съединение, което би могло да смущава другите радиосигнали.Изолаторите също се проверяват редовно, а дефектиралите се подменят. Тревата и другата растителност, растяща в близост до електрооградата се подрязват редовно, за да не могат растенията да стигнат до проводниците и да прекъснат веригата. Цялата оградна система се изгражда така, че да се осигури непрекъсната връзка с електрическото захранване. Оставя се врата, през която стопаните и животните да могат да влизат и излизат безопасно.
Съвременните електрически огради са достатъчно добро решение, изпълняващо функцията си перфектно, когато е правилно изградено. Те не само държат селскостопанските животни в определен защитен периметър, но и ги защитават, непозволявайки на хищници да проникнат до тях отвън. Именно защитата на добитъка от хищници е причина за непрекъснато нарастващата популярност на електропастира.
Много собственици на домашни любимци, например кучета, са инсталирали електрически огради за защита на дворното си място. Това са така наречените невидими ограждения, с които ограденият периметър остава максимално чист. Проводниците са вкопани в земята, а домашният любимец носи нашийник, през който преминават слаботокови електроимпулси, когато животното се доближи до невидимата ограда. Тези импулси не са опасни, но са достатъчно неприятни за четириногото, така че то се приучава да ги избягва.
Публикуване на коментар